Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vlastnosti a Dovednosti

21. 3. 2009
VLASTNOSTI A DOVEDNOSTI


Vlastnosti

Strength: Určuje maximální možnou zátěž, sílu v soubojích a ovlivňuje množství staminy. Osobně bych se snažil sílu vypracovat maximálně u libovolné postavy - čím mensí je poměr aktuální a maximální zátěže, tím je postava rychlejší a pohyblivější, a tolik nevadí potvory nebo kouzelníci, co sílu drainují.

Inteligence: Od inteligence se odvíjí množství many, a v kombinaci s vhodným znamením je nejdůležitější vlastností každého, kdo má co do činění s magií. Inteligence je primární vlastností pro Security, a tudíž významná pro všechny zloděje.

Willpower: Síla vůle ovlivňuje odolnost vůči magii ve všech jejích formách, a také úspěšnost sesílání kouzel. Jedna z primárních vlastností všech mágů.

Agility: Obratnost určuje úspěšnost útočení a bránění v při boji zbraněmi, a částečně ovlivňuje i staminu. Středně důležitá vlastnost.

Speed: Rychlost pohybu a manévrování. Není ani tolik důležitá (při boji stejně většinou zastavíte), jako spíš užitečná. Vysoká rychlost a síla, kombinovaná s Athleticismem a Acrobatics je základ pro úspěšné pěší cestování po Morrowindu, a tomu budete věnovat dobrých 50% herní doby.

Endurance: Odolnost znamená vyšší počet životů při přestupech na další levely, a ovlivňuje také staminu. Ale - na solidní (20+) úroveň se můľete dostat klidně bez bojů a nebezpečí jenom tréninkem některých skillů, a životy nejsou později žádný problém. Myslím, že je téměř zbytečné endurance zvyšovat nad 50-60 bodů.

Personality: Osobnost je také spíš podpůrná neľ důležitá vlastnost. Její vliv na reakci NPC ve hře sice skoro nepoznáte (ta závisí víc na členství ve frakcích, splněných questech a reputaci), ale závisí na ni "uberskill" Speechcraft. Rozumná výše je IMHO +-60.

Luck: Štěstí je jediná vlastnost, kterou není v průběhu hry možné zlepěit jinak než magickými předměty a kouzly (neexistuje skil, na němž by luck závisel), a zároveň i jediná vlastnost, u které není příliš zřejmé, co vlastně ovlivňuje. Nespíš všechno a nic :p

Dovednosti

Skilly je možno zlepšovat třemi způsoby - čtením knížek (existuje 5 různých pro každý skill, více či méně vzácných a roztroušených po celém Morrowindu), nákup u trenérů (je levnější u trenérů v guildách nebo po speciálních questech) a praktickým tréninkem. Dělí se do tří skupin, na bojové, magické a "zlodějské

Bojové dovednosti

Armorer (STR): Opravovaní brnění a zbraní. Osobně bych se tomuhle skillu vyhnul, protože de facto pouze šetří peníze, které byste jinak platili za opravy u kovářů, a navíc jsou k jeho pouľití potřeba drongs nebo armorers hammer zbytečně zvyšující vaši zátěž. Na druhou stranu, jakmile máte kompletní Ebony nebo Daedric zbroj, opravy se klidně šplhají do stovek zlatých.
Athletics (SPD): Výborný minor skill pro každého průzkumníka, urychlí běhání (a plavání) po celém Morrowindu, a umožní zvyšování Speedu. Navíc se zlepšuje neustále, pokud máte zapnuté běhání a udržujete staminu na maximu.
Axe (STR): Jeden ze 6ti možných bojových skillů. Sekery jsou pomalejší než bodné zbraně a zatím jsem nenašel žádnou, co by stála za zmínku.
Block (AGI): Pokud hodláte bojovat se štítem, jedná se o povinný skill. Vykrytí úderu štítem znamená jeho anulaci, a to se hodí vždycky.
Blunt Weapon (STR): Ovládání tupých zbraní, kladiv a palcátů. Ty jsou obecně pomalé, ale zato dávají velmi slušný damage i jednoručně. Jedna z nejlepších zbraní ve hře (Skull Crusher) je z téhle kategorie.
Heavy Armor (END): Těžká brnění znamenají nejlepší ochranu, ale zároveň jsou také nejtěžším typem. Jasná volba pro každou postavu specializovanou na souboj zblízka.
Long Blade (STR): Velmi rychlý typ zbraní (meče, katany, šavle, .) se solidním damage. Sečné zbraně jsou běžné, a rychle je začnete nacházet i v Daedric/Ebony/Dwemer verzích. Byl to první druh zbraní, který jsem maxoval.
Medium Armor (END): Kromě toho, že jsou tahle brnění lehčí než Heavy Armor, nemají žádné další výhody. Nevidím žádný důvod proč bych si měl tenhle skill brát.
Spear (END): Kopí a oštěpy jsem moc netestoval, ale zároveň jsem nenašel žádné super kvalitní. Specializace na Spears může být zajímavá varianta pro tradiční role-playery.

Magické dovednosti

Alchemy (INT): Alchymie umožňuje míchat různé magické lektvary. Pro fanoušky to je určitě zajímavá volba, ale já ji zavrhuji hned z několika důvodů. Suroviny na lektvary zabírají místo v inventory a blbě se shání, když chcete něco konkrétního. Aparatury jsou těžké a jejich vyšší verze i vzácné. Samotné lektvary opět zabírají daląí místo, a jsou mnohem méně flexibilní než přímé kouzlení. A konečně, většinu požadovaných efektů lze zajistit kouzlem z jiné školy nebo vyléčením u skoro každé shrine.
Alteration (WIL): Do školy Alteration spadá hodně podpůrných kouzel, například létání nebo otevírání zámků. Použitelných je jich nicméně jen několik, a je IMHO jednodušší je sesílat z magických předmětů.
Conjuration (INT): Ve zkratce - povolávání různých nestvůr, které za vás útočí a brání, a krátkodobé vyvolávání kvalitních předmětů. Nic bez čeho by se nedalo přežít i jinak, ale i tak zajímavá varianta.
Destruction (WIL): Sem spadají téměř všechna útočná kouzla, a jak jsem bohužel na svojí postavě zjistil, kombinace Destruction s bojovými skilly je tak trochu zbytečná, protože se stejně budete věnovat jen jednomu z obou způsobů útočení. Pokud si budete vytvářet čistého mága, je Destruction povinná záležitost. V opačném případě ji můžete s klidným svědomím vynechat.
Enchant (INT): Enchanting se zabývá vytvářením, nabíjením a používáním magických předmětů, a určitě se jedná o jeden z nejsilnějších skillů ve hře. Respektive skill samotný ani tolik důležitý není, ale jde hlavně o vytvořené magické předměty. Časem pro vás nebude problém sehnat soul gemy se silnými dušemi, nakoupit kouzla se ľádoucími efekty a vyrábět si super-silné artefakty. Jejich používání mimo jiné také zlepšuje enchanting, má 100%ní úspěšnost, a energie magických předmětů se postupně sama obnovuje.
Illusion (PER): Škola iluzí zahrnuje různé podpůrné a útočné efekty, od paralýzy a slepoty přes neviditelnost a konče třeba vykouzlením světla. Vhodný doplněk pro zlodějská povolání, ale na druhou stranu nic, o čem byste chtěli psát domů :)
Mysticism (WIL): Mysticism je hodně zajímavá škola, patří sem široké spektrum kouzel pro manipulaci s realitou - různá detekční a absorpční kouzla, teleportace a telekineze, nebo soul trap. Opět ale platí, že důležité efekty můžete dát na magické věci, a tak bych Mysticism vybíral maximálně jako vedlejší skill.
Restoration (WIL): Opět jeden z mých omylů. Moje postava má Restoration jako hlavní skill, ale téměř ho nepoužívám díky existenci magických předmětů, lektvarů a shrines. Restoration navíc NENÍ skill, který by byl důležitý pro postup v Mage guildě.
Unarmored (SPD): Unarmored skills umožní vaší postavě uhýbat před údery a snížit poškození při zásahu, ale - vylučuje použití libovolného brnění, a tím i snižuje množství oblečených magických předmětů s permanentními nebo jednorázovými kouzly.

Zlodějské dovednosti

Acrobatics (STR): Akrobacie je další ze skillů. Které nejsou nutné k úspěšnému dohrání hry, ale výrazně urychlí všechny přesuny a pomůže vám dostat se na špatně dostupná místa. Je možné ho nahradit levitací, ale kdo by pořád kouzlil nebo čekal, až se mu docharguje příslušná magická věc ;-).
Hand to hand (SPD): Při boji beze zbraní sice ušetříte na opravách, ale zároveň všechny souboje prodloužíte na minimálně dvojnásobek doby. Hand to hand totiž nejdřív soupeřovi poškozuje staminu, a teprve kdyľ upadne (omdlí), začnete mu ubírat životy. Zajímavé leč nepříliš užitečné.
Light Armor (AGI): Pro Light Armor platí to samé co pro Medium Armor, s tou výjimkou, že mezi lehká brnění patří i skleněná brnění, která mají celkem ok AC, a hodně dobře vypadají ;o)
Marksman (AGI): Tenhle skill ovlivňuje používání všech střelných a vrhaných zbraní. Je ideální v případě, že chcete kašlat na boj v brnění a se štítem, a věnovat hodně magii nebo zlodějině. Na druhou stranu na vyšších levelech nenajdete stejně žádný příšery, co by vám byly schopny výrazněji ublížit, a osobně považuju lukostřelbu i boj beze zbraní za zbytečné zdržování se :)
Mercantile (PER): Tenhle skill by měl pomoci šetřit peníze a vydělávat, ale IMHO se míjí účinkem díky omezení množství peněz u obchodníků. Daedric věci vám prodat nepomůže a dobré ceny závisí stejně hodně na reputaci a reakci NPC.
Security (INT): Security umoľňuje paklíčování a odstraňování pastí. Otevírat zámky se dá i kouzly, ale díky množství zamčených přemětů a dveří se přikláním spíš k používání tohohle skillu. Navíc, pokud se nepletu, pasti kouzly neodstraníte.
Short blade (SPD): Používání krátkých a rychlých zbraní. Pro běžný boj jsou zbytečné díky malému damage. Jejich použitelnost vidím v situacích, kdy chcete na nějakou potvoru protlačit rychle nějaké kouzlo (paralýza, soul trap, .), a pak jí dobijete primární útočnou zbraní.
Sneak (AGI): Sneaking by měl teoreticky pomáhat při plížení a kradení (včetně okrádání NPC). Prakticky je ale hodně těžké ho vytrénovat, a navíc se dá kompletně nahradit kouzlem Chameleon. Situací, kde byste sneaking nutně potřebovali je minimum, protoľe většinou stačí chvíli počkat, aľ se NPC dostanou mimo vaše zorné pole a ukrást co potřebujete.
Speechcraft (PER): Speechcraft je jeden z nejsilnějších a nejméně vyvážených skillů. Trénuje se velmi snadno a rychle, a na jeho vysokých úrovních přesvědčíte jedním kliknutím kohokoliv k maximální náklonnosti k vám nebo vyprovokujete libovolné NPC. Vysoký speechcraft = maximální náklonnost NPC = nejlepší ceny, dostupnost všech informací a možnost řešit řadu situací a questů pouhou diplomacií a bez boje.